http://www.zycieczestochowy.pl/gfx/cam/cam1.jpg
http://www.zycieczestochowy.pl/gfx/photos/banner_990/GJ__zycieczestochow_1000x70.png
29.10
Jest grunt pod budowę hospicjum
http://www.zycieczestochowy.pl/gfx/photos/offer_8373/jest-grunt-pod-budowe-hospicjum_1_1147590383125441.jpg

Starosta częstochowski Andrzej Kwapisz w kancelarii notariusza Adama Sadowskiego podpisał akt notarialny, na mocy którego przekazał Stowarzyszeniu Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej grunt pod budowę nowego hospicjum stacjonarnego. Przekazana w formie darowizny nieruchomość Skarbu Państwa o powierzchni 1.5211 ha i wartości 266.340 zł znajduje się w Lubojence gm. Mykanów.

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej zajmuje się pacjentami przewlekle chorymi, prowadząc hospicjum domowe dla dzieci i dorosłych, oddział stacjonarny opieki paliatywnej, poradnie opieki paliatywnej, oddział dzienny opieki paliatywnej oraz Akademię Walki z Rakiem. Aby realizować swoje cele Stowarzyszenie wykorzystuje użyczony od gminy Częstochowa budynek położony w Częstochowie przy ul. Krakowskiej. Niestety możłiwości lokalowe oraz powierzchnia zajmowanej dotąd działki uniemożliwiają rozbudowę hospicjum. - Aby sprostać coraz większym potrzebom społecznym wynikającym z wydłużania się życia ludzkiego  i starzenia się społeczeństwa, konieczne jest stworzenie w naszym rejonie zaplecza umożliwiającego rozbudowę oddziału stacjonarnej opieki paliatywnej, jak również umożliwiającego sprawowanie opieki nad osobami starszymi i nieporadnymi życiowo - mówi Grażyna Folaron, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Częstochowie. - By Stowarzyszenie mogło te cele realizować, jego prezes  Anna Kaptacz w lutym 2011 r. zwróciła się do starosty Andrzeja Kwapisza z prośbą o wskazanie i przekazanie w formie darowizny nieruchomości, która pozwoliłaby na budowę hospicjum z prawdziwego zdarzenia - dodaje.

Władze powiatu bardzo poważnie potraktowały tę prośbę i przystąpiły do analizy zarządzanych przez starostę nieruchomości Skarbu Państwa celem wyszukania terenu spełniającego oczekiwania Stowarzyszenia. - Zaproponowano teren w Lubojence. Gdy został on zaakceptowany, rozpoczęto prace przygotowawcze do przekazania tej nieruchomości. Niezbędne było wystąpienie do byłych właścicieli (bądź ich spadkobierców) o zgodę na przeznaczenie gruntu na inny cel niż cel wywłaszczenia, sporządzenie operatu szacunkowego i skierowanie wspólnego wniosku (ze Stowarzyszeniem) do Ministra Skarbu Państwa o przekazanie nieruchomości. 2 października br. starosta otrzymał od ministra pełnomocnictwo do zawarcia aktu darowizny - podsumowuje Grażyna Folaron.

 

kg, zdj. Starostwo Powiatowe
facebook
pogoda