http://www.zycieczestochowy.pl/gfx/cam/cam1.jpg
http://www.zycieczestochowy.pl/gfx/photos/banner_990/GJ__zycieczestochow_1000x70.png
19.03
Rok z Poświatowską. Poetka przemówi do częstochowian
http://www.zycieczestochowy.pl/gfx/photos/offer_9524/rok-z-poswiatowska-poetka-przemowi-do-czestochowian_1_875185857130358.JPG

W 80. rocznicę urodzin jednej z najsłynniejszych polskich poetek XX wieku Haliny Poświatowskiej, Częstochowa - miasto rodzinne pisarki - przygotowało projekt "Haśka. Poświatowska in art", popularyzujący jej dorobek artystyczny. - Będzie to przedsięwzięcie obejmujące bardzo różne wydarzenia - podkreśla Aleksander Wierny, naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy. Projekt zainaugurowany zostanie 21 marca,  w Międzynarodowym Dniu Poezji. Zakończy się natomiast w październiku. 

 

- W tym roku przypada 80. rocznica urodzin naszej wybitnej poetyki - Haliny Poświatowskiej. Dlatego postanowiliśmy przypomnieć ją częstochowianom na różne sposoby, uhonorować i jeszcze raz podkreślić, że jej związki z Częstochową były bardzo ścisłe. Będziemy to robić na różne sposoby - wyjaśnia Aleksander Wierny. 

Projekt "Haśka. Poświatowska in art" rozpocznie się 21 marca.  W częstochowskich instytucjach kultury, szkołach oraz miejskich plenerach odbędzie się szereg wydarzeń dedykowanych pisarce. Poza tym dzień otwarty zaplanował Dom Poezji. Muzeum Haliny Poświatowskiej. Można będzie także odwiedzić muzeum poetki w Szkole Podstawowej nr 8. Z poezją Poświatowskiej zetkną się przechodnie w Alejach. Tu - w wybranych witrynach - zostaną wyeksponowane plansze z fragmentami jej utworów. W akcję poetycką włączy się również Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Podczas jazdy środkami komunikacji miejskiej - 21 i 22 marca - pasażerowie usłyszą poezję Poświatowskiej w interpretacji uczniów I LO im. J. Słowackiego. Atrakcje przygotował także  Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie- Zaczniemy o godzinie 10.00 od warsztatów poetyckich w Regionalnym Ośrodku Kultury, które poprowadzi Grzegorz Jankowicz. Na ten dzień zaplanowaliśmy także spotkanie z poetką Justyną Bargielską - mówi Małgorzata Majer, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie. 

Południowym akcentem upamiętniającym "Haśkę" będzie wyjątkowy happening. - Punktualnie o godzinie 12.00 z wieży ratuszowej rozlegnie się symboliczny odgłos bijącego serca i autentyczny głos poetki czytajającej swój utwór "Pod uśmiechniętym zielenią drzewem kasztanu" - zdradza Tadeusz Piersiak, dyrektor Ośrodka Promocji Kultury Gaude Mater. - Mam nadzieję, że ta akcja zostanie zauważona przez częstochowian. Podkreślam wymiar symboliczny tego drobiazgu - nagle nad miastem szczycącym się obecnością Poświatowskiej zabrzmi jej głos, która częstochowianom podaje swoją poezję na tacy - zauważa Tadeusz Piersiak. 

Później, o godzinie 16.00 w Teatrze im. Mickiewicza, odbędzie się uroczysta gala finałowa Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej, który dzięki zjednoczeniu sił miasta, Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie - dotychczasowego organizatora konkursu oraz Ośrodka Promocji Kultury "Gaude Mater", koordynującego wydarzenia jubileuszowe, powraca do grona najważniejszych krajowych imprez literackich. Jeden z najstarszych konkursów poetyckich w Polsce organizowany jest z przerwą od 1974 r. W jego kolejnych edycjach brali udział znani poeci i krytycy literaccy, m.in.: Tadeusz Śliwiak, Julian Kornhauser, Jacek Podsiadło, Andrzej Sosnowski, Marcin Świetlicki, Urszula Kozioł, Julia Hartwig, Bohdan Zadura, Ernest Bryll, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Dariusz Sośnicki, Jacek Dehnel, Marta Podgórnik, Wojciech Bonowicz.
- Na tegoroczny konkurs wpłynęły wiele zgłoszeń z zagranicy, w tym między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Anglii, Francji. Łącznie w konkursie wzięło udział 413 poetów. Każdy z nich przysłał po pięć prac - wylicza Małgorzata Majer. - Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród, odbędzie się koncert Janusza Radka, który zaprezentuje dedykowany Częstochowie recital. Usłyszymy podczas niego m.in. wiersze Haliny Poświatowskiej - dodaje. 

Na godzinę 19.00 zaplanowano kolejny happening. - Na frontonie kamienicy przy al. NMP 4 rzutować będziemy portret poetyki z czasów, kiedy miała 11 - 13 lat. Dlaczego tam? Bo w piwnicach tejże kamienicy rodzina Mygów mieszkała w czasie okupacji i przeczekała działania wojenne związane z wejściem do miasta Armii Czerwonej. To właśnie tam Halinka zapadła na bardzo ciężką anginę, a ta skończyła się wadą serca, która zaważyła na całym życiu poetki -wyjaśnia Tadeusz Piersiak. Na zakończenie tego dnia I LO im. J. Słowackiego zaprasza na nocne zwiedzanie szkoły, w której kształciła się Halina Poświatowska.  

Marcowe święto poezji dedykowane Halinie Poświatowskiej to dopiero początek miejskich obchodów rocznicy jubileuszu poetki. W poszczególnych miesiącach, m.in. w rocznicę urodzin i śmierci artystki odbędą się koncerty (np. program solistek Opery Łódzkiej oparty na wierszach Poświatowskiej), recital warszawskiej pianistki i wokalistki Małgorzaty Bańki,  przegląd filmów poświęconych Halinie Poświatowskiej, wystawy plastyczne, salony poezji, spektakl teatru tańca,finał konkursu poezji śpiewanej dla młodzieży, wykłady, spacer po Częstochowie śladami Haliny Poświatowskiej, spotkania autorskie, promocje wydawnictw dedykowanych poetce.Więcej informacji o projekcie oraz szczegółowy program obchodów znajdziemy na stronie internetowej www. poswiatowska.czestochowa.pl.

 

kg, zdj. kg
facebook
pogoda