http://www.zycieczestochowy.pl/gfx/cam/cam1.jpg
http://www.zycieczestochowy.pl/gfx/photos/banner_996/GJ_formaty_zycieczestochow_1000x70.png
14.08
Częstochowianie przywitali pielgrzymów
http://www.zycieczestochowy.pl/gfx/photos/offer_69451/czestochowianie-przywitali-pielgrzymow_1_2019099535153146.JPG

W Częstochowie trwa szczyt pielgrzymkowy. Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, obchodzone 15 sierpnia, przyciąga dziesiątki tysięcy wiernych. Najdłuższą trasę mieli do pokonania pielgrzymi między innymi ze Szczecina, Helu i Giżycka. Dziś dotarła jedna z najstarszych i najliczniejszych pieszych pielgrzymek.  Warszawską kompanię tworzyły 23 grupy. Pielgrzymi wędrowali 9 dni pokonując ponad 250 km. Dziś wielu pątnikom zbliżającym się do Jasnej Góry towarzyszyły łzy wzruszenia...

 

Niektórzy idą pieszo, inni wybierają rowery, jeszcze inni motocykle. Do Częstochowy przybywają także autokarowe pielgrzymki w celu powitania pod Szczytem Jasnogórskim pieszych pątników ze swojego miasta. Mimo trudów pielgrzymki, uśmiechy nie znikają z twarzy pątników. Dla wszystkich liczy się udział we wspólnej modlitwie i pokonywanie trudności. - Na Jasną Górę dotarły już dziesiątki tysięcy pątników. Liczba pielgrzymów pokazuje, jak bardzo popularne są piesze pielgrzymki w naszym kraju. Choć głównym celem pielgrzymowania jest Jasna Góra, to popularnością cieszą się także inne sanktuaria, jak np. Gietrzwałd, Kalwaria Zebrzydowska czy Licheń - mówi ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. - Oprócz radosnej modlitwy, śpiewu i wspólnoty, pielgrzymka to także podjęcie zmagania fizycznego i walka z własnymi słabościami. Jednak po dojściu do celu okazuje się, że warto było podjąć wyzwanie - zaznacza.

Co ciekawe, w tym roku w mediach społecznościowych trwa akcja #PolskaPielgrzymuje. Pielgrzymi zamieszczają zdjęcia, nagrania i krótkie relacje ze swoich wędrówek, a tym samym umożliwiają choć częściowe doświadczenie pielgrzymowania tym, którzy nie mogą wyruszyć w drogę.

W 2016 r. Na Jasną Górę dotarło 246 pieszych pielgrzymek, w których uczestniczyło 122 tys. osób.

 

 

 


kg, zdj. kg
facebook
pogoda