http://www.zycieczestochowy.pl/gfx/cam/cam1.jpg
http://www.zycieczestochowy.pl/gfx/photos/banner_996/GJ_formaty_zycieczestochow_1000x70.png
19.04
Wystawa zabytkowych instrumentów
http://www.zycieczestochowy.pl/gfx/photos/offer_64704/wystawa-zabytkowych-instrumentow_1_2060074039152245.jpg

W Gminnym Ośrodku Kultury w Mstowie można obejrzeć oryginalną i nietypową wystawę. Prywatna kolekcja Romana Krysta i Grażyny Łoś, w liczbie 250 zabytkowych instrumentów muzycznych, zagościła w sali widowiskowej GOKu.

Zbiór tych godnych podziwu instrumentów stanowi dziedzictwo kultury polskiej, ponieważ Polacy byli prekursorami w produkcji akordeonów.

Jednocześnie trzeba podkreślić, że wszystkie eksponaty były wykonane ręcznie, bez użycia maszyn. Żeby zrozumieć co się za tym kryje, trzeba na własne oczy zobaczyć inkrustacje i rzeźbienia. Podczas uroczystego otwarcia wystawy odbyła się również ceremonia odznaczenia dwóch kobiet, zasłużonych dla kultury regionu i Polski.
Srebrną odznakę "Zasłużony dla Województwa Śląskiego" z rąk Przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego, Stanisława Gmitruka, otrzymały: Grażyna Łoś i Adrianna Plaszczyk. Po uroczystych przemowach i ceremonii nastąpiła artystyczna część wieczoru - koncert akordeonowy, w wykonaniu bardzo utalentowanego młodzieńca, Miłosza Cabana.

Ten młody akordeonista jest już laureatem wielu nagród i udowodnił swój kunszt, prezentując kilka popisowych utworów.

 

kg, zdj. UG Mstów
facebook
pogoda