http://www.zycieczestochowy.pl/gfx/cam/cam1.jpg
http://www.zycieczestochowy.pl/gfx/photos/banner_996/GJ_formaty_zycieczestochow_1000x70.png
21.04
Z darami na Białoruś
http://www.zycieczestochowy.pl/gfx/photos/offer_64722/z-darami-na-bialorus_1_316845099145416.jpg

Parafia św. Doroty w Przyrowie stawia nie tylko na rozwój duchowy swoich parafian. W ostatnim czasie najmłodsi z ks. Tomaszem Kośnym mogli pogłębić swoją wiedzę historyczną o Białorusi, ale i przy okazji zrobić dobry, przedświąteczny uczynek.

- Grupa młodzieży z Parafii św. Doroty z Przyrowa wraz z opiekunami udała się na Białoruś, celem pogłębienia swojej wiedzy historycznej oraz wsparciu darami tamtejszej Polonii - mówi ks. Tomasz Kośny, pomysłodawca i organizator całego przedsięwzięcia. W sumie na wycieczkę pojechało 18 osób, w tym 10 dzieci z tamtejszej parafii. - W trakcie wyjazdu zwiedziliśmy Grodno, Nowogródek oraz miejscowość Iwie. Poznając tam liczne miejsca polskości w tym muzeum Adama Mickiewicza oraz muzeum Elizy Orzeszkowej - wylicza Kamil Sowiński, który na co dzień pełni służbę w częstochowskiej policji. - Ponadto w ramach integracji naszej młodzieży z młodzieżą miejscową odbyły się zawody sportowe. Nasza drużyna wyszła z nich zwycięsko - dodaje.

Goście z Polski nie pojechali na wycieczkę z pustymi rękami - przekazali dzieciakom z Białorusi sprzęt sportowy, upominki, wiele produktów spożywczych oraz obraz, który był darem ojca przeora Mariana Waligóry z błogosławieństwem dla naszych rodaków. - Białoruś to piękny kraj z licznymi pozostałościami polskości, nadal mieszka tutaj wiele naszych rodaków, a w kościołach odprawiane są msze świętem w języku polskim. Ludzie tam mieszkający są niesamowicie serdeczni i gościnni przyjęli nas z otwartym sercem - podkreśla ks. Tomasz Kośny.

- W związku z wizytą na Białorusi dało się też zauważyć liczne potrzeby dzieci i młodzieży, która tam zamieszkuje w związku z czym Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy KMP w Częstochowie przeprowadza akcję polegającą na zbiórce ubrań oraz zabawek dla dzieci i młodzieży polonijnej mieszkającej na Białorusi - zaznacza Kamil Sowiński, prezes klubu. Zbiórka trwa do 28 kwietnia. Każdy, kto chce przekazać produkty, może dostarczyć je do pokoju numer 6 w Wydziale Prewencji KMP w Częstochowie. Można również skontaktować się z zarządem klubu pod mailem kmpczęstochowahdk@gmail.com

 

kg, zdj. arc
facebook
pogoda