http://www.zycieczestochowy.pl/gfx/cam/cam1.jpg
http://www.zycieczestochowy.pl/gfx/photos/banner_996/GJ_formaty_zycieczestochow_1000x70.png
16.06
Zgwałcił i udusił pod USC
http://www.zycieczestochowy.pl/gfx/photos/offer_68881/zgwalcil-i-udusil-pod-usc_1_1495649908150317.jpeg

Wkrótce na ławie oskarżonych zasiądzie 33-letni Rafał Z., który zgwałcił i udusił 58-letnią mieszkankę Blachowni.

W toku śledztwa ustalono, że 1 października ubiegłego roku w godzinach porannych, przypadkowy przechodzień znalazł - za budynkiem Urzędu Stanu Cywilnego w Blachowni - zwłoki kobiety. W pobliżu biegał mały pies, który nie dopuszczał osób postronnych. - W wyniku podjętych działań śledczych ustalono, że zmarłą jest 58-letnia Barbara A., która mieszkała na pobliskim osiedlu i poprzedniego dnia w godzinach 22.00-23.00 była widziana podczas spaceru. Ponadto uzyskano informacje, z których wynikało, że w pobliżu miejsca zdarzenia przebywał wielokrotnie karany za różne przestępstwa Rafał Z. - mówi prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Na podstawie zeznań świadków stwierdzono, że 30 września, około godziny 23.30, Rafał Z. przebywał w jednym z lokali gastronomicznych w Blachowni. W pewnym momencie wyrzucił do kosza różaniec. Mężczyzna był pod wpływem alkoholu, zachowywał się agresywnie, miał roztarganą koszulkę.

Rafał Z. został zatrzymany 1 października, o godz.18.30, w Blachowni, obok miejsca zamieszkania byłej partnerki. - W toku śledztwa prokurator przedstawił mu zarzut zabójstwa Barbary A., popełnionego w związku ze zgwałceniem pokrzywdzonej. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Rafał Z. nie przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa i odmówił złożenia wyjaśnień - wyjaśnia prokurator Ozimek.

Zarządzona przez prokuratora sekcja zwłok wykazała, że przyczyną zgonu Barbary A. było gwałtowne uduszenie. Ponadto w trakcie sekcji ujawniono obrażenia świadczące o stosowaniu wobec pokrzywdzonej przemocy seksualnej. - Na podstawie opinii biegłego z zakresu badań DNA ustalono, że na odzieży i bieliźnie, zabezpieczonej od Rafała Z., znajdują się ślady biologiczne pochodzące od Barbary A. Ślady takie ujawniono również na zabezpieczonym w śledztwie różańcu - tłumaczy prokurator Ozimek.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie. W wydanej opinii biegli lekarze psychiatrzy stwierdzili, że w chwili dokonania zarzucanego czynu Rafał Z. był poczytalny.

Mężczyzna był w przeszłości wielokrotnie karany za kradzieże, rozboje i przestępstwa narkotykowe. W zakładach karnych spędził łącznie 9 lat i 4 miesiące. 

Przestępstwo zabójstwa, popełnione w związku z gwałtem, jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 12 do 15 lat, karą 25 lat pozbawienia wolności albo karą dożywotniego pozbawiania wolności. Termin pierwszej rozprawy wyznaczono na 21 czerwca.

 

kg, zdj. arc
facebook
pogoda